Datums 23. maijs, 2023 – 22. jūnijs, 2023
Laiks18.00
Vieta Dobeles Pils
ceriņi

Par godu tuvojošajiem Dobeles Ceriņu svētkiem un vasaras atnākšanai, no 23. maija līdz 22. jūnijam Dobeles Pilī būs apskatāma mākslinieka Valda Opmaņa gleznu izstāde “Ceriņi”. Tajā mākslinieka ota tvērusi grezno košumkrūmu dažādās variācijās.

Ceriņš ir viens no tiem retajiem košumkrūmiem, kas maijā apbur ar savu valdzinošo smaržu, un ir kļuvis par neatņemamu Latvijas mājsaimniecību un pilsētvides ziedošās ainavas sastāvdaļu. Dobele ir viena no pirmajām vietām Latvijā, kur aizsākās ceriņu šķirņu audzēšana.

Valdis Opmanis  (1944.–2018.)  dzimis Rīgā un Izglītību ieguvis Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas  vidusskolā (1955.–1963.) un Latvijas Mākslas akadēmijā (1963.–1968.).

Izstādēs piedalījies kopš 1968. gada. Darbi atrodas Kultūras ministrijas un Mākslas fonda krātuvēs Rīgā, Maskavā un privātkolekcijās:

Latvijā, ASV, Vācijā, Anglijā, Īrijā, Izraēlā, Kanādā, Austrālijā, Venecuēlā, Dānijā, Somijā, Zviedrijā, Itālijā, Francijā u.c.

Pēdējos 30 gadus mūža gadus  V. Opmanis pievērsies vienīgi ziedu glezniecībai. Mākslinieks tiecies uz vienkāršību, šaurā žanrā - ziedu gleznās, un ir izteikts latviešu reālistiskās glezniecības turpinātājs.

Viņa gleznās koši iezaigojas violetie un baltie ceriņi, kas tverti izteikti naturāli - bez vāzes, kā tie krūmā auguši. Tos gleznojot mākslinieks apstādina to plaukšanas un ziedēšanas brīdi. Jo sīkākus ziediņus jāglezno, jo grūtāks un interesantāks darbs. Ar pedantisku precizitāti gleznotie ziedi atgādina - būs atkal jauns pavasaris, vasara...

Izstāde apskatāma Dobeles Pils darba laikā: no otrdienas līdz sestdienai no plkst. 10.00 līdz 18.00, svētdienās no plkst. 11.00 līdz 16.00. Ieejas maksa Pilī pieaugušajiem 5.00 eiro; skolēniem, studentiem un senioriem 3.00 eiro; bērniem līdz 7 g.v., Dobeles novada skolu skolēniem, personām ar invaliditāti ieeja bez maksas.

 

Informāciju sagatavoja:

Dobeles novada Kultūras pārvaldes

Dobeles novada muzeja

Dobeles Pils speciāliste

Ieva Laizāne