Datums 13. maijs, 2023 – 28. oktobris, 2023
Laiks10.00–17.00
Vieta Dobeles novada muzejs
izstāde

Izstāde PārEjas veltīta 20. gs. 20. un 30. gadu Dobeles un apkārtnes cilvēku lielajiem dzīves pieturpunktiem – kristībām, iesvētībām, kāzām un bērēm. Kā pirms simt gadiem noritēja šie katra cilvēka dzīvē tik svarīgie iniciācijas procesi? Kādas bija paražas, ko ģērba, ko dāvināja, kā ielūdza, informēja un apsveica? Tajā ļauj ieskatīties muzeja krājuma priekšmeti – fotogrāfijas, dokumenti, ielūgumi un programmas.

Līdzās foto mirkļiem, kas dobelnieku dzīvēs noritējuši pirms 90 un 100 gadiem, izstādes saturā ielavās arī ievērojamu novadnieku ģimeņu svarīgo notikumu atbalsis – paziņojums par Hildas Vīkas kāzām ar Viktoru Eglīti, Kārļa Ulmaņa brāļadēla kāzu foto, bēru programma no prezidenta Kvieša ģimenes un citi.

Pārejas rituāli iezīmē lielas pārmaiņas cilvēka dzīvē. Tie veic pārveidi no viena statusa citā, indivīds tiek atdalīts no viena eksistences stāvokļa, pārkāpj kādam slieksnim un tiek iekļauts sabiedrībā ar jaunu statusu. Kāzās cilvēki pāriet no esības pašam par sevi uz laulību. Rituālos, kas saistīti ar nāvi, cilvēks pārceļas no dzīves uz aizsauli. Šie pārejas rituāli attiecas ne tikai uz tiem, kas veic pāreju, bet arī uz sabiedrību kopumā. Rituālās darbības ļauj cilvēkiem un apkārtējai sabiedrībai orientēties nozīmīgos notikumos cilvēka dzīvē, tie atzīst un ievieš pārmaiņas sabiedrībā.

Piekopti rituāli, gan reliģiski, gan kultūrā sakņoti, piedāvā mums interpretācijas ietvaru pārejai.

Kāzu un bēru rituāli eksistē visās kultūrās, tie nav tieši reliģijās bāzēti, taču tiem var būt reliģiska dimensija. Eiropas kultūrā, kas balstīta kristietībā, ilgus gadsimtus kāzu un bēru rituāli ir bijuši baznīcas pārziņā. Tiem piepulcināmi arī tādi pārejas rituāli, kas ir pilnībā reliģiskas darbības – kristības un iesvētības. Kopā šie dzīves lielie pieturpunkti 20. gs. pirmajā pusē joprojām veido cilvēka dzīves struktūru, un rada zināmu cikliskumu gan cilvēka, gan visas sabiedrības dzīvē. Starpkaru periodā baznīcai joprojām ir ievērojama loma cilvēku dzīvēs un, kaut arī, piemēram, likumīgas laulības nav obligāti slēgt tikai baznīcā, visi iniciācijas rituāli pārsvarā tomēr saistīti ar baznīcu. 

 

Izstādes autori: Undīne Krūze, Iveta Gudiņa

Dizaina autore: Liene Laurinoviča

 

Izstāde apskatāma Dobeles novada muzeja mazajā zālē.

Muzeja darba laiks:

Ot. - Pk.  11.00 - 18.00

S. 11.00 - 16.00

Sv., P. muzejs apmeklētājiem slēgts

 

 

Informāciju sagatavoja:

Anete Muceniece

Projektu vadītāja

Dobeles novada muzejs

Brīvības iela 7, Dobele, LV-3701