Datums 28. februāris, 2023 – 29. aprīlis, 2023
Laiks16.00
Vieta Dobeles Pils
izstāde

No 28. februāra līdz 29. aprīlim Dobeles Pilī būs apskatāma Anitras Bērziņas lielformāta gleznu izstāde “Ļaunums”.
Tikšanās ar mākslinieci notiks 28. februārī pulksten 16.00 Dobeles Pils lielajā zālē.

Vārds ļauns ir īpašības vārds. Tas pats par sevi neko neveic, tas ir tikai apzīmējums.  Vārds  ļaunums jau ir lietvārds. Ļaunums ir šīs īpašības konkrēta izpausme. Tātad kaut kas taustāms. Pēc definīcijas tāds, kas ir saistīts ar ko naidīgu, nežēlīgu, nekrietnu, noziedzīgu. Tāds, kurā izpaužas naids un nežēlība. Galu galā to var definēt arī kā to, kas ir pretējs labajam, labā neesamība.

Kanādiešu filozofijas profesors Tods Kalders (Saint Mery´s university) raksta: “Kopš Otrā pasaules kara filozofi ir sākuši arvien vairāk interesēties par ļaunuma jēdzienu. Šo interesi daļēji motivējusi nespeciālistu, sociālo zinātnieku, žurnālistu un politiķu piedēvējumi “ļaunumam”, cenšoties izprast un reaģēt uz dažādām zvērībām un šausmām, piemēram, kariem, genocīdiem, teroristu uzbrukumiem, masu slepkavībām, spīdzināšanām. Šķiet, ka mēs nevaram aptvert šo darbību un to vainīgo morālo nozīmi, nosaucot tās par "nepareizām" vai "sliktām" vai pat "ļoti ļoti nepareiziem" vai "ļoti ļoti sliktām". Mums ir vajadzīgs ļaunuma jēdziens”. 

Filozofijā ļaunumu klasificē dažādi: morālais ļaunums, dabiskais ļaunums, fiziskais ļaunums, metafiziskais ļaunums. Skaidrs ir viens – tas ir. Un mēs to redzam sev apkārt. Jau gadu redzama pavisam spilgti, pavisam tuvu. Un ja redzam, tad tas katru no mums var novest līdz tiem pašiem jautājumiem, par kuriem filozofi un teologi domājuši jau sen, proti – līdz argumentam par Dieva esamību.

Lai katrs pats meklē šīs atbildes. Ja tādas maz ir. Šādus jautājumus un argumentus un šo argumentu kontrargumentus redzam filozofijā. Bet kā ir mākslā? Ejot prom, no definīcijām, iedalījumiem un sistematizācijas, paliek māksliniekā radies skatījums, kam nepakļaujas universitāšu akadēmiskajos darbos sarindotie termini. Paliek dažkārt nekādām definīcijām nepakļaujama, skaudrāka izjūta, ko cenšoties vizualizēt, mākslinieks nodot tālāk.

Mākslinieces, gleznotājas Anitras Bērziņas fon Bledau izstādē “Ļaunums” skatītāju acīm atklāti deviņi lielformāta darbi. Savās gleznās māksliniece tematiski un formāta izvēlē devusies pa citu, līdz šim neierastāku ceļu. Vai tā ir reakcija uz apkārt notiekošo? Noteikti. Neieslīkstot detaļās vai skaidrojumos, emocionāli pielādētie darbi runā paši par sevi. Un rosina diskusiju.

Izstāde apskatāma Dobeles Pils darba laikā: no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 10.00 līdz 18.00, sestdienās no plkst. 11.00 līdz 16.00. Ieejas maksa Pilī pieaugušajiem 5.00 eiro; skolēniem, studentiem un senioriem 3.00 eiro; bērniem līdz 7 g.v., Dobeles novada skolu skolēniem, personām ar invaliditāti ieeja bez maksas.