Datums 12. marts, 2024 – 4. aprīlis, 2024
Laiks9.00–17.00
Vieta Dobeles Amatu māja, Baznīcas iela 8
Izstāde Amatu mājā

Izstādes dalībnieki: TLMS “Bauska”, Aija Veipa TLMS “Draudzība”, Ķekavas rokdarbu pulciņš “Labieši”.

Sākotnēji izstādei iecere radās pēc viesošanās un kursiem Latgalē, iepazīstoties ar Latgales segu – čosno deču – izšūšanas tradīcijām Baltinavā un izšūto segu vēsturi Latvijā. Bija interesanti meklēt un atrast arī Zemgalē tapušās tamborētās, austās un izšūtās segas.

Mūsu iedvesmas avots šai izstādei – tamborēta sega ar izšuvumu, kura nāk no mūsu studijas dalībnieces Lailas Podnieces ģimenes, no Ozolaines, 20.gs. 30-tie gadi. Iedvesmojoties no šīm segām, TLMS “Bauska” dalībniecēm tapuši vairāki darbi.

Studija “Bauska” kopā ar Īslīces sieviešu klubu “Rītausmas”, saņemot Bauskas novada domes atbalstu, piedalījās projektos “Arheoloģiskā tērpa darināšanas vēsture un tradīcijas Zemgalē” un ”Arheoloģiskā tērpa darināšanas tradīciju saglabāšana” divu gadu garumā. Projekti ir tikko noslēgušies, un šajā izstādē vēlamies prezentēt lielāko daļu sava veikuma. Projektā piedalījās 20 dalībnieces, kuras katra pati sev darināja arheoloģisko tērpu, mācījās ar rokām sašūt garo lina kreklu, celot jostas un apaudus villainei, darināt ādas apavus, garajam bruncim, villainei un galvasautam audumus noaust, tad visu salikt kopā un ar saviem tērpiem iet Dziesmusvētku gājienā un lepoties par savu veikumu!

Tas IR KOŠI!

Rokdarbu pulciņš “Labieši”, vadītājas Andra Gribuste un Daira Meldere. Izstādē piedalās ar tamborējumiem – aptamborētiem dvieļu galiem, enzecēm (kvarbatkām). Pulciņš darbojas kopš 1980. gada, savās nodarbībās ne tikai ada un tamborē, bet apgūst arī piemirstas prasmes un modes lietas – jostu pīšanu, celošanu, pērļošanu, mākslīgo ziedu darināšanu, izšūšanu, batikošanu, atspiedumu tekstiltehniku. Iesaistījās arī TLMS “Bauska” atbalstītajā arheoloģiskā tērpa darināšanas projektā.

Šajā izstādē redzēsim Aijas Veipas, TLMS “Draudzība” dalībnieces, vecmāmiņas segas atdarinājumu kā apliecinājumu tam, ka mācāmies, pētām un saglabājam senās tekstīlijas.

Izstāde ir tikšanās vieta, kurā stāstīt par mūsu tautas saikni ar senču kultūru, tradīcijām un prasmēm, ļaut sajust radīšanas procesu, jo vilnas raupjums silda roku pirkstus tāpat kā pirms 100 gadiem. Segu un lakatu raksti tiek pārrakstīti, pierakstīti, atkārtoti un tomēr citādi…

KOŠUMS var būt krāsainība darinājumos, bagātīgi, radoši, smalki, rūpīgi izstrādāti darbi. Koši var darbu darīt, koši sadarboties un būt draugi, koši var sevi parādīt. Koši var dzīvi nodzīvot!