biznesa nakts

2022. gadā Zemgales plānošanas reģions (ZPR) turpinājis darbu pie EEZ projekta “Uzņēmējdarbība Zemgalē” ieviešanas, organizējot plašas atbalsta aktivitātes esošajiem un topošajiem uzņēmējiem visās Zemgales pašvaldībās. Šogad ZPR sniedzis iespēju gandrīz 800 klausītāju piedalīties apmaksātos semināros, 16 uzņēmējiem doties uz Norvēģiju eksporta veicināšanas aktivitātēs un aptuveni 300 jauniešiem gūt ieskatu biznesa ideju ģenerēšanas metodēs un nepieciešamajās kompetencēs uzņēmējdarbībā.

Aizvadītajā gadā projekta ietvaros Zemgales uzņēmējiem organizēti ikmēneša semināri, kā arī tiem bijusi iespēja doties tirdzniecības misijā un piedalīties starptautiskā dizaina izstādē Norvēģijā. Savukārt, lai skolēnus iedvesmotu iepazīt uzņēmējdarbības šķautnes, pamatskolēniem organizēts biznesa ideju ģenerēšanas darbnīcas, bet jauniešiem norisinājušies biznesa iedvesmas pasākumi un jaunrades hakatons “Biznesa nakts”, kur savas uzņēmējdarbības prasmes pierādīja vairāk nekā 60 skolēni no dažādām Zemgales reģiona skolām.

Projekta ietvaros jūnijā deviņiem inovatīvu pārtikas produktu ražotājiem – PastaHouse, Rāmriti, BestBerry, Green Attitude, ZELT, Mītavas Čiekurs, Karameļu darbnīca, Pupuchi, IeDillo bija iespēja doties tirdzniecības misijā “Inovatīvi pārtikas produkti” uz Oslo un trīs dienu programmā gūt pieredzi saistībā ar Norvēģiju kā eksporta tirgu. Misijas laikā zemgalieši tikās ar Latvijas vēstnieku Norvēģijā, apmeklēja vairākus mikrouzņēmējus, pārtikas ražotnes un pārtikas zinātnes institūtu, kā arī paši organizēja B2B tikšanās biznesa attīstībai.

Savukārt septembra sākumā septiņi Zemgales uzņēmumu pārstāvji no Linen Territory, Purva pasaule, 0Design, SG Home decor (Skrīveru galdniecība), Event Frame, Kambars Varkalis un Laima Ceramics piedalījās starptautiskā dizaina, arhitektūras un amatniecības izstādē “Oslo Design Fair” Norvēģijā, Zemgales stendā parādot savas dizaina inovācijas starptautiski. 

Visu gadu Zemgales uzņēmējiem un interesentiem bija iespēja piedalīties kādā no 17 projekta apmaksātiem vebināriem un apmācībām, ko izmantoja gandrīz 800 klausītāji. Semināri  notika attālināti, sniedzot iespēju pieslēgties visiem interesentiem, kā arī noskatīties ierakstu sev vēlamā laikā. Kā lektori vebināros aicināti Latvijā vadošie jomu speciālisti kā, piemēram, zīmolvede Diāna Ņikitina, lietišķās sarakstes eksperte Aiga Veckalne, analītiķis Rihards Garančs, Google risinājumu eksperts Agris Magons, etiķetes un protokola pārzinātāja Jana Trahimoviča un daudzi citi. Vasarā viens no projekta semināriem norisinājās klātienē, sniedzot iespēju izzināt LinkedIn iespējas platformas vēstneses Ievas Drāznieces vadībā. Seminārs klātienē ļāva uzņēmējiem iepazīties arī savstarpēji, un šādas tīklošanas reizes viņi ļoti novērtē. 

Lai attīstītu jauniešiem uzņēmējspēju kompetences un biznesa domāšanu, kopumā notika sešas biznesa ideju ģenerēšanas darbnīcas pamatskolēniem un trīs biznesa iedvesmas pasākumi jauniešiem par tādām tēmām kā aprites ekonomika, sociālā uzņēmējdarbība, ilgtspējība, zaļā uzņēmējdarbība un digitālie risinājumi. Pasākumu mērķis bija radīt vispārēju izpratni par uzņēmējdarbības mērķiem un parādīt ideju ģenerēšanas paņēmienus, kā arī iedvesmot nākotnē uzsākt savu biznesu. Darbnīcās notiek ne tikai teorētisku zināšanu nodošana, bet arī praktiska darbošanās pārvēršot atkritumus un ražošanas atlikumus jaunos produktos. Darbnīcu moderatori ir jaunie uzņēmēji, kuri ar skolēniem dalījās pieredzē uzņēmējdarbībā, kas bijusi gan komiska, gan izaicinājumu pilna.

2023. gadā projekta ietvaros plānoti 16 jauni semināri Zemgales uzņēmējiem, tiks izsludināta pieteikšanās dalībai tirdzniecības misijā un dalībai starptautiskā izstādē Norvēģijā, bet skolēniem plānotas četras biznesa ideju ģenerēšanas darbnīcas, četri biznesa iedvesmas pasākumi, viens biznesa ideju konkurss un četras apmācības jauniešiem. Aicinām sekot līdzi informācijai www.zemgale.lv.

Kā nozīmīgākā projekta aktivitāte 2023. gada pavasarī paredzēta koprades telpu atklāšana Jelgavā ar mērķi radīt radošu un patīkamu vidi jauniešu uzņēmējdarbības aktivitāšu veicināšanai.

Aktivitātes uzņēmējiem un jauniešiem tiek organizētas projekta Nr. LV-LOCALDEV-0003 “Uzņēmējdarbība Zemgalē” ietvaros, un to finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus. Projekta kopējais budžets ir 969 256 EUR, no kuriem EEZ līdzfinansējums ir 793 867,70 EUR.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai

Sagatavoja:
Sandra Grigorjeva, eksperte darbā ar uzņēmējiem
26369054