Vide
vide

Tuvākajās dienās turpināsies sala periods, ledus kļūs biezāks. Svētdien apstākļi sāks mainīties. Sākot no rietumu rajoniem, kļūs siltāks, gaidāms atkusnis. Nākamās darba nedēļas sākumā atkusnis valdīs lielākajā daļā Latvijas teritorijas, gaidāmi arī nokrišņi - sniegs, slapjš sniegs un lietus. Strauji kusīs sniega sega, sāks kust ledus. Latvijas rietumu rajonos atkusnis būs ilgstošāks, paaugstināsies ūdenslīmenis.

Turpinoties atkusnim, gaidāma ledus sakustēšanās un iešana, tās laikā veidosies ledus sastrēgumi. Noteces un ūdenslīmeņa paaugstināšanās izraisīs palieņu un zemāko vietu applūšanu rietumu un centrālās daļas upju baseinos. Austrumdaļas upēs atkusnis nebūs tik ilgstošs, tur atsevišķos upju posmos iespējama lokāla ledus sakustēšanās un iešana. Kusīs sniegs un ledus, uz ledus izveidosies sniegūdens lāmas, palielināsies lāsmeņu platības.

Gaidāmais ūdenslīmeņa kāpums sāksies 22.-23. janvārī, 23.-24. janvārī tas būs straujš. Daudzviet ūdenslīmenis pārsniegs atzīmes, kas atbilst dzeltenajam brīdinājumam par augstu ūdenslīmeni. Ledus iešanas gaitā sastrēgumu izraisītie ūdenslīmeņu kāpumi var būt vēl augstāki.

  • Kurzemes upēs ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,7…1,5 m, vietām līdz 2,5 m, maksimuma iestāšanās  - no 25.janvāra līdz 2.februārim.
  • Zemgales upēs ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,6…2,0 m, maksimuma iestāšanās  - no 25.līdz 29. janvārim.
  • Gaujas un Salacas baseina upēs ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,1…0,5  m, maksimuma iestāšanās – no 25. līdz 31.janvārim.
  • Daugavas baseina upēs:
    • Daugavas lejteces baseina upēs (Ogre, Lielā Jugla, Mazā Jugla u.c.) ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,6…1,5 m, vietām 2,5 m, maksimuma iestāšanās – no 26.līdz 30.janvārim.
    • Daugavas baseina upēs Latgalē  ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,3…1.0 m, maksimuma iestāšanās  - no 26.līdz 31.janvārim.

Austrumdaļas upēs ievērojams ūdenslīmeņa kāpums nav gaidāms neliela atkušņa gadījumā, tomēr pastāv iespēja, ka atkusnis ieilgs. Ja atkusnis ieilgs, arī austrumdaļas upēs ūdenslīmeņa paaugstināšanās būs ievērojamāka.

Šajā ziemas sezonā ledus veidošanās un iešana jau notika 2023. gada rudenī un ziemā. Decembra beigās lielākā daļa Latvijas upju bija atbrīvojusies no ledus segas, upēs bija augsts ūdenslīmenis, plaši applūdušas upju palienes un zemākās vietas. Šāda situācija izveidojās atkušņa ietekmē, ko papildināja nokrišņi.

Janvārī atgriezās sals, bija dienas, kad tas bija bargs. Upju notece kopš rudens bija ievērojami palielināta, tāpēc ledus veidošanās notika paaugstinātas noteces apstākļos. Upēs intensīvi sāka veidoties ledus, sākotnēji tās bija piesalas gar krastiem un upēs ilgstoši gāja vižņi, daudzviet veidojās ledus un vižņu sablīvējumi, strauji paaugstinājās ūdenslīmenis. Lielākajā daļā upju vižņu iešanas periods bija ilgstošs, tā laikā upju līkumos, pie salām, lejteču posmos un citur uzkrājās vižņi, izveidojās sablīvējumi, kas, palielinoties notecei, būtiski apgrūtinās ūdens caurplūdi. Turpinoties sala periodam, ledus sega nostiprinājās. 

Janvārī veikti vairāki ledus biezuma mērījumi, vidējais ledus biezums: 

  • 9.janvārī Lielupē pie Kalnciema - 11 cm; 
  • 10.janvārī Pededze pie Litenes - 12 cm, Lielupe pie Jelgavas - 11 cm, Mūsa pie Bauskas - 7 cm, Bārta pie Dūkupjiem - 8 cm; 
  • 11.janvārī Lielupē pie Slokas - 14 cm, Ogres lejtecē pie dzelzceļa tilta - 12 cm , zem ledus metru biezs vižņu slānis; 
  • 15.janvārī Dubnā pie Sīļiem - 14 cm, Oša Kūlenieki - 13 cm;
  • 17. janvārī Daugavā pie Daugavpils - 15 cm, zem ledus metru biezs vižņu slānis;
  • 18. janvārī Gaujā pie Valmieras - 10 cm, pie Carnikavas - 15 cm, Salacā pie  Lagastes - 10 cm, Lielajā Juglā pie Zaķiem - 17 cm.

 

Par Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru (LVĢMC)

LVĢMC apkopo un apstrādā vides informāciju, veic vides monitoringu un informē sabiedrību par vides stāvokli, nodrošina zemes dzīļu fonda ģeoloģisko pārraudzību un zemes dzīļu racionālu izmantošanu, kā arī īsteno valsts politiku ģeoloģijas, meteoroloģijas, klimatoloģijas, gaisa kvalitātes un pārrobežu gaisa piesārņojuma ietekmes jomā.

LVĢMC atjauno laika apstākļu prognozes vairākas reizes dienā, tādēļ sekojiet jaunākajām prognozēm un brīdinājumiem LVĢMC mājaslapā, kā arī sociālajos tīklos Facebook, Twitter un Instagram.

 

 

Laima Jātniece

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra

Sabiedrisko attiecību speciāliste