Pašvaldības ziņas Sabiedrības ziņas
Ivars

7. augusta dabas stihija visvairāk skarto piecu novadu - Augšdaugavas, Dobeles, Jelgavas, Tukuma un Madonas novadu pašvaldību vadītāji atklātā vēstulē vērsušies pie Latvijas Valsts prezidenta, Ministru prezidenta un ministriem, aicinot atbildīgo nozaru ministrus nevilcināties ar atbalsta sniegšanu vētras postījumu likvidēšanā lauksaimniekiem un uzņēmējiem, kas pašlaik atstāti novārtā un ar sekām cīnās pašu spēkiem.

“2023. gada 7. augusta dabas stihija ir nesusi būtiskus zaudējumus Latvijas teritorijā, īpaši skarot piecus tās novadus – Augšdaugavas, Dobeles, Jelgavas, Tukuma un Madonas novadus. Par to klātienē pārliecinājās gan Valsts prezidents, gan arī Ministru prezidents, apmeklējot dabas stihijā cietušos novadus. Pārvarot pirmos soļus dabas stihijas seku likvidēšanā, apzinot situāciju, skarto Latvijas novadu pašvaldības sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Finanšu ministriju ir atradušas kopēju risinājumu palīdzības sniegšanai iedzīvotājiem iedzīvotāju mājokļu un iedzīves glābšanai, kā arī iedzīvotāju drošībai,” teikts vēstulē.

Vēstulē pašvaldību pārstāvji arī izsaka pateicību gan Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, gan Ministru prezidentam Artūram Krišjānim Kariņam, gan arī atbildīgo ministriju ministriem - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Mārim Sprindžukam un finanšu ministram Arvilam Ašeradenam par izpratni un operatīvo rīcību, lai kopā ar pašvaldībām šo palīdzību spētu sniegt.

Tomēr atklātajā vēstulē tiek akcentēts: “Dabas stihijā nav cietušas tikai mājsaimniecības. Lieli postījumi ir nodarīti arī saimniecības un ražošanas ēkām, transporta līdzekļiem, sējumiem un mežaudzēm. Ir cietuši putni, dzīvnieki.

7. augusta vētra ar krusu ir nesusi ļoti lielus zaudējumus arī lauksaimniekiem. Tā ir izpostījusi sējumus, norāvusi jumtus šķūņiem un graudu klētīm, kur tika glabāta tikko nokultā labība, radot zaudējumus iepriekš nokultajai ražai. Tika bojāti fermu jumti, saimniecības ēkas, piena mājas, siltumnīcas, skābsiena ruļļi, dažāda veida tehnika un siena šķūņi. Vislielāko satraukumu rada fakts, ka mazie un vidējie lauksaimnieki, kas nav apdrošinājuši savus sējumus, tehniku un ēkas, un to ir ļoti daudz, nespēs patstāvīgi pārvarēt dabas stihijas radītos postījumus un tuvākajā nākotnē var iestāties šo saimniecību bankrots.”

Tiek uzsvērts, ka mazie mājražotāji un vidēji pārstrādes uzņēmumi ir zaudējuši iekoptos dārzus ar dārzeņiem, ir nolauzti augļu koki, izpostīti ogu krūmu stādījumi. Krusa sabojāja jumtus pārstrādes cehu ēkām, tika sadauzīti logi un durvis, sabojātas fasādes. Cauro jumtu dēļ ir samircis siltinājums un sabojāti griestu segumi, samirkušas cehu un ražošanas telpas, kuras ir jāatjauno. Elektrotīklu bojājumu dēļ nebija pieejama elektrība, kā rezultātā apstājās produkcijas ražošana. Pastarpināti šie faktori radīja dīkstāves un produkcijas piegādes pārtraukšanu klientiem. Sakarā ar to ir apgrūtināta darba algas izmaksa darbiniekiem un rēķinu nomaksa.

“Šo visu notikumu un to seku dēļ uzņēmējdarbība un tās attīstība vētras un krusas skarto teritoriju vietās ir nopietni apdraudēta. Līdz ar to nākotnē ir apdraudēta arī lauku teritorijās dzīvojošo cilvēku iespēja nopelnīt sev iztiku un uzturēt savas ģimenes. Lai spētu atjaunot pilnvērtīgu uzņēmējdarbību dabas stihijas skartajās teritorijās, ir nekavējoties jārod risinājumi finansiāli atbalstīt mazos un vidējos uzņēmējus (tai skaitā arī lauksaimniekus).  Mums ir pilnībā neizprotama un nepieņemama atbildīgo ministriju - Zemkopības un Ekonomikas ministriju bezdarbība un gausā rīcība dabas stihijas radīto zaudējumu apzināšanā un atbalsta sniegšanā mazajiem un vidējiem uzņēmējiem/ lauksaimniekiem,” sašutumu pauž pašvaldību pārstāvji.

Vēstules autori raksta: “Zemkopības ministr, Didzi Šmit un ekonomikas ministre, Ilze Indriksone – šeit nav vietas distancētai un nogaidošai attieksmei, kas līdz šim ir rezultējusies tikai ar frāzēm – paši vainīgi, ka nav apdrošinājušies!  

Valsts prezident Edgar Rinkēvič – šī nav laba krīzes vadība no zemkopības un ekonomikas ministru puses. Lūdzam Jūs paust skaidru savu nostāju šajā jautājumā un pieprasīt nekavējošu rīcību no atbildīgajiem ministriem un ministrijām.

Ministru prezident Artūr Krišjāni Kariņ – ir nepieciešams Jūsu atgādinājums zemkopības un ekonomikas ministriem, ka Ministru prezidenta atkāpšanās nav pamats ministru bezdarbībai.”

Vēstuli parakstījuši Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis, Augšdaugavas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins, Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis, Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevics un Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa.

 

Vēstule lasāma: 

 

Informāciju sagatavoja Dobeles novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa

 

Foto: Dobeles novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa