14. gs. vidū celtā Livonijas ordeņa mūra pils ir senākā celtne Dobelē.
Objekta kategorija
Dobeles pilsēta
Objekta vieta
Dobele

Adrese: Dobele

Tālrunis: +37163721309

E-pasts: muzejs@dobele.lv


 

No kādreiz tik varenās pils līdz mūsdienām saglabājušās romantiskas pilsdrupas. Zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pilsdrupas atrodas Dobelē, Bērzes upes labajā krastā.
 
Dobeles senāko iedzīvotāju – zemgaļu – apmetne te atradusies jau 1000 gadus p.m.ē. Senās pilsētas ielokā bijusi uzcelta zemgaļu koka pils, kur bijis viens no seno zemgaļu administratīvajiem centriem. Pils vairākkārt minēta Atskaņu hronikā, stāstot par kaujām, kas 13. gadsimtā notika starp vietējiem iedzīvotājiem un vācu bruņiniekiem. No 1279. līdz 1289. gadam Dobeles pils izturēja sešus ienaidnieka aplenkumus. 1289. gadā zemgaļi neuzvarēti pili pameta, paši to nodedzinot, un devās uz Rakti Lietuvā.
 
No 1335. līdz 1347. gadam Livonijas ordenis zemgaļu koka pils vietā uzcēla mūra pili, vēlāk tika piebūvēta baznīca un izveidots parks. Līdz 1562. gadam pils bija garnizona priekšnieka un vienlaikus novada pārvaldnieka - komtura mītne. Kurzemes - Zemgales hercogistes laikā pili pārraudzīja vairāki komendanti, pēdējais no tiem bija kapteinis Kristofs Georgs fon Offenbergs. Pēc 1729. gada Livonijas ordeņa celtā pils vairs netika apdzīvota un pamazām sabruka.
 
Dobeles viduslaiku pilsdrupas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, tā ir Dobeles senākā būve. Šodien ir saglabājušās tikai vareno mūru daļas. Jau kopš pagājušā gadsimta 30. gadiem omulīgais pagalms ir dobelnieku iecienīta sarīkojumu vieta. 

Līdzās zaļo pilsdārzs ar simtgadīgiem ošiem un liepām. To 1730. gados ierīkoja pēdējā Kurzemes hercogiene Doroteja - Pētera Bīrona trešā sieva.

2002. gadā ar Dobeles pilsētas domes atbalstu tika uzsākta Dobeles pilsdrupu konservācija. 2018. gadā trīs Zemgales pašvaldības – Jelgava, Dobele un Bauska -, piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu, sāka īstenot kopīgu kultūrvēsturiskā mantojuma atjaunošanas projektu – „Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā". Tā ietvaros pārbūvi piedzīvos Dobeles Livonijas ordeņa pils kapela, kā arī pils laukuma teritorija.

Pārbūvētā kapelas ēka ir nodota ekspluatācijā 2020. gadā, un kļuvusi par daudzfunkcionālu, kultūras, amatniecības un tūrisma attīstības centru ar nosaukumu Dobeles Pils.

Ekskursantu grupām tiek piedāvātas ekskursijas gida pavadībā.