?!XJautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.
X
Jautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.
?!XPieteikt problēmu
Lai operatīvi novērstu iedzīvotāju konstatētās problēmas Dobeles novada pilsētā un ciematos, Jums ir iespēja par to informēt pašvaldības operatīvos dienestus, piemēram, par bojātu ielu apgaismojumu, bojātu ielu infrastruktūru, vandālismu vai nekārtībām ap atkritumu konteineriem.
X
Lai operatīvi novērstu iedzīvotāju konstatētās problēmas Dobeles novada pilsētā un ciematos, Jums ir iespēja par to informēt pašvaldības operatīvos dienestus, piemēram, par bojātu ielu apgaismojumu, bojātu ielu infrastruktūru, vandālismu vai nekārtībām ap atkritumu konteineriem.

Dobeles Novadpētniecības muzejs

     Adrese: Brīvības iela 7, Dobele, LV- 3701
     Muzeja dienesta ieeja - no Uzvaras ielas puses
     Direktore: Dace Blūma
     Tālrunis: 63700181, 63721309; mob. 29436379
     e-pasts: muzejs@dobele.lv
     http://www.dobelesmuzejs.lv/
     Saite Facebook

     Izstāžu zāle atvērta:
     otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, piektdienās no 11.00 - 18.00;
     sestdienās no 11.00 - 16.00
     Ekskursiju pa muzeju var pieteikt jebkurā citā laikā, neatkarīgi no izstāžu zāles darba laika.
     Muzeja krājums, grāmatu krātuve un speciālistu konsultācijas darba dienās no 8.00 - 17.00

     Cenas:
     Ieeja muzejā  0,50 EUR 

Bezmaksas ieeja:

 • Pirmsskolas vecuma bērniem,
 • Skolēniem un skolēnu grupu vadītājiem,
 • Invalīdiem,
 • Cilvēkiem ar muzeja Goda karti,
 • Izstāžu autoriem, viņu ģimenes locekļiem,
 • Personām ar ielūgumiem,
 • Tūrisma grupu vadītājiem,
 • Latvijas muzeju darbiniekiem, ICOM biedriem
 • Ieeja izstāžu atklāšanas vai noslēguma pasākumos. 

Gida pakalpojumi:

 • Pa muzeju 3,00 EUR (grupai, LV), 4,00 EUR (grupai, RU, ENG)
 • Ekskursija pa Dobeli un pilsdrupām pilsdāmas pavadībā 15,00 EUR/ stundā (LV, grupai līdz 35 personām); 20,00 EUR / stundā (RU, ENG grupai līdz 35 personām)

Kultūrizglītojošo un radošo darbnīcu piedāvājums: 

 • Skola laika griežos - iepazīstam skolas dzīvi un mācīšanos senākos laikos, pētām mācību grāmatas, rakstam ar spalvaskātu un  uzzinām, kur "dzīvo" Cūkausis.
  (grupai līdz 20 personām- 5,00 EUR)
 • Grāmatu tārps - "izgaršojam" grāmatas no muzeja krājuma un boksterējam vecajā drukā. 
  (grupai līdz 20 personām- 5,00 EUR)
 • Senie mēri un mērvienības - mērām, sveram, beram seno laiku modē.
  (grupai līdz 20 personām- 5,00 EUR)
 • Krustu šķērsu pilsētā - fantazējam, sapņojam, iztēlojamies un plānojam jaunu pilsētu.
  (grupai līdz 20 personām- 5,00 EUR)
 • Smilšu varavīksne - aizraujoši darbojamies ar krāsainām smiltīm.
  (grupai līdz 20 personām- 5,00 EUR)
 • Pilsdāmu rotaļas - pilsdāmas pavadībā izstaigājam Dobeles pilsdrupas, klausāmies stāstus par tām un spēlējam spēles
  (grupai līdz 35 personām 15,00 EUR)
 • No hercogienes dārza līdz tējas tasei - katrā muižā bija dārzs, sevišķi liels tas bija Dobeles muižā, kur hercogiene Elizabete Magdalēna iekārtoja ārstniecības augu audzētavu. Viņas mājas aptieka bija slavena visā zemē, bieži viņa izlīdzēja hercoga ārstam ar zālēm. Ciemiņi viesojas pie hercogienes ārstniecības augu dārza pārzines Dārtas, kura stāsta par ārstniecības augu audzēšanu, ievākšanu, sagatavošanu un lietošanu senos laikos un mūsdienās. Notiek dažādu mazāk pazīstamu, retāk lietotu tēju, augu ievārījumu, uzlējumu, ekstraktu un pulveru degustācija. (6,00 EUR dalībniekam)
 • Galma manieres - pareiza uzvešanās viesībās pie galda pirms 300 gadiem, katrai dāmai un katram kungam ir jāzina galantas uzvešanās noslēpumi, īpaši kādas ir smalkās manieres viesībās, kā jāģērbjas, kādas dāvanas jāpasniedz un kā pareizi jāapsēžas pie galda. Dobeles pils hercogiene savai pils dāmai atstājusi sarakstu ar kādām zāļu tējām cienāt, lai ciemiņi būtu veseli. (6,00 EUR dalībniekam)

Ziemas radošās darbnīcas decembrī un janvārī:

 • Pa sniegavīru pēdām (jebkura vecuma sniegavīru faniem)
  Kurš vīrs katru gadu ziemā ienāk gandrīz katrā sētā un pagalmā visā pasaulē? Tieši Dobelē pulcējas visdiženākie sniegavīri, un to slava ir zināma visā Latvijā un arī ārpus tās. Dobeles Novadpētniecības muzejā sniegavīrs ir atstājis savas pēdas, un te ir iespēja pafantazēt par to, kā sniegavīrs ir radies un kā viņš dzīvo. Īsta un dižena sniegavīra dzīvē ietilpst spēles un spēlēšanās. Lai nenosaltu, klausoties sniegavīra pasaku, jāiedzer karsts ziemas dzēriens un jāapēd kāds kārums. Katrs darbnīcas dalībnieks sev izgatavo īsta un dižena sniegavīra atstarotāju. (3,00 EUR dalībniekam)
 • Ziemassvētki latvieša sētā
  Latviešu gadskārtā Ziemassvētki ieņem ievērojamu vietu. Tas ir ziemas laiks, kas sācies jau pēc Mārtiņiem latvieša sētā un ir brīvais laiks no lielajiem darbiem. Latvieši to izmantojuši jautrībai un savas vides uzpošanai. Ikvienam interesē, kas notiks tuvākā vai tālākā nākotnē: kāda būs raža, kāds būs nākamais gads un kas būs izredzētais. Zīlēšanas veidu ir daudz un dažādi. Programmā, iejūtoties senā latvieša dzīves ritmā, kopā liesim vaska laimītes, zīlēsim ar zirņiem. Noskaidrosim kāpēc iet ķekatās un kādas maskas vilkt. Lai sapostu māju svētkiem ar mūsdienīgiem materiāliem iemācīsimies darināt telpas rotājumu - puzuri. Un našķosimies ar medus gaili. (3,00 EUR dalībniekam)
 • Sniegavīri ceriņos
  Ar ko pazīstama Dobele visā pasaulē? Kāpēc tieši ceriņi un sniegavīri? Vai sniegavīri ir redzējuši ceriņus? Vai ceriņos var ieraudzīt sniegavīrus? Šie un daudzi citi jautājumi tiks noskaidroti sapņojot par sniegavīriem ceriņos. Sapņojot un pļāpājot, katrs izveido savu sniegavīru dekoru. Lai būtu vēl jautrāk tiek spēlētas spēles un iztērētā enerģija uzņemta ar našķiem. (3,00 EUR dalībniekam)

Sīkāka informācija un pieteikšanās pa tel. 63721309 vai mob. 29436379, muzejs@dobele.lv

 • Savukārt muzeja ekspozīcija „Reiz Dobelē" piedāvā iepazīt Dobeles pilskalna un pilsētas vēsturi no 13. gs. līdz 20. gs. 40. gadiem.

„Reiz Dobelē..."- tā sākas stāsts par un ap mums, dobelniekiem, par mūsu senčiem, kas te iekopuši zemi un dzīvojuši, par dobelnieku dzīvi, sadzīvi un kultūru. Pirmās rakstiskās ziņas par Dobeli minētas Zemgales dalīšanas līgumā 1254. gadā.
Dobeles pilskalns ar pils drupām ir interesants apskates objekts, tā vēstures noslēpumus var iepazīt muzejā, kur ekspozīcija vēsta par zemgaļu cīņām pret vācu krustnešiem, kā rezultātā zemgaļi bija spiesti nodedzināt savu koka pili un doties prom.
Te var iepazīties ar seno zemgaļu ģimeni, rast priekšstatu par mūsu senču materiālo kultūru. Ieraudzīt rekonstruētu zemgaļu apģērbu, rotaslietas, kā arī arheoloģiskos atradumus.
Livonijas ordeņa brāļi bijušajā zemgaļu pilskalnā uzcēla savu akmens pili. Izveidojoties Kurzemes - Zemgales hercogistei, Dobeles pils nonāca hercogu īpašumā. Pilī saimniekoja hercogu atraitnes vai pārvaldnieki. Ievērojamākā hercogiene bija Elizabete Magdalēna, kuras laikā pilī norisinājās vislielākie pils pārbūves darbi, kā arī tika ierīkots pils dārzs un parks.
Pēc rekonstrukcijas plāna izstrādātais pils makets ataino pils izskatu pirms vairākiem gadsimtiem.
Līdzās Dobeles pilij 15. gs. veidojās tirgotāju un amatnieku apmetne - Dobeles miests. 17. gs. vidū Kurzemes - Zemgales hercoga Jēkaba valdīšanas laikā miestā uzplauka saimniecība - strādāja ūdensdzirnavas ar maltuvi un kokzāģētavu, vilnas kārstuve, degvīna ražotne, etiķa vārītava u.c. ražotnes. 19.gs. miestā jau darbojās vairākas biedrības, skolas, tika rīkoti dažādi pasākumi. Kad 20. g.s sākumā Dobelei piešķīra pilsētas tiesības, tā turpināja strauji attīstīties.
Ekspozīcija atspoguļo reliģiskās domas un sabiedriskās dzīves, izglītības, medicīnas un militāro vēsturi Dobelē. Stilistiski parādīta laucinieku un pilsētnieku dzīves vide.

 • ​Paralēli pastāvīgajai ekspozīcijai ir aplūkojamas dažādu tematiku izstādes, kas mainās aptuveni reizi mēnesī.
 • Piedāvājam arī speciālistu konsultācijas un iespēju izmantot muzeja grāmatu krātuvi.
 • Pie  Dobeles Novadpētniecības muzeja darbojas folkloras kopa "Leimaņi", vadītāja Inese Mičule, mob. t. 26355642