Šeit apkopotā informācija palīdzēs izveidot katrai skolēnu grupai piemērotāko un saistošāko ekskursijas maršrutu. Jebkurā laikā esat gaidīti arī Dobeles novada tūrisma informācijas centrā, kur varat saņemt noderīgus ieteikumus, kartes, bukletus un citus informatīvos materiālus.
Krāsainus un atklājumiem bagātus ceļojumus Dobeles novadā!
Ceļojuma veids
Ekskursija ar klasi

Izzinošas programmas skolēnu grupām joprojām piedāvā Dobeles Novadpētniecības muzejs.

Dobeles pilsdrupās varbūt ir jau būts, bet ir vērts tās izstaigāt kopā ar atraktīvām pilsdāmām, kuru lomā iejūtas muzeja darbinieces, un uzzināt vēl nezināmo par dzīvi pilī, kopā ar viņām uzkāpt skatu tornī un spēlēt aizraujošas rotaļas, kas radušās senos laikos.

Rudenīgākās dienās būs patīkami darboties muzejā.

Programmas "Skola laika griežos" ietvaros skolēni iepazīs skolas dzīvi un mācīšanos senākos laikos, pētīs mācību grāmatas, mēģinās rakstīt ar tādu eksotisku rakstāmrīku kā spalvaskāts un uzzinās, kur "dzīvo" Cūkausis.

Programma "Grāmatu tārps" piedāvā "izgaršot" grāmatas no muzeja krājuma un boksterēt vecajā drukā. 

Izvēloties programmu "Senie mēri un mērvienības", dalībnieki iejutīsies  viduslaiku tirgus atmosfērā – svērs, mērīs ar dažādiem svariem, tilpumiem un mēriem un tirgosies.

“Spēlēsim Dobeli!” ir programma, kuras laikā skolēni iepazīs muzeja ekspozīciju un spēlēs lielformāta galda spēles, kādas ir pieejamas tikai muzejā.  

"Smilšu varavīksne" nozīmē darbošanos ar krāsainām smiltīm. Katrs dalībnieks izveidos sev grāmatzīmi vai apsveikuma kartiņu.

Varbūt izvēlēties programmu "Krustu šķērsu pilsētā"?  Tad varēs uz nebēdu fantazēt, sapņot, iztēloties un plānot jaunu pilsētu.

Brīvības iela 7, Dobele, tālr. +371 63721309, +371 29436379

Dobeles Amatu māja vienmēr gatava uzņemt skolēnu grupas un iepazīstināt ar senajiem un jaunajiem amatiem.
Programma bērniem un jauniešiem paredz ekskursiju pa Amatu māju, radošās darbnīcas un rotaļas. Ja ir apgūta adīšanas māka, neaizmirstiet ieadīt savu rindiņu garajā Latvijas simtgades šallē, kurai līdz jubilejai jābūt tieši simts metrus garai.
Baznīcas iela 8, Dobele, tālr. +371 22049477, +371 63723169

Apguldes "Briežos" ir aplūkojama lielākā orhideju kolekcija Latvijā, ko Egons Tone un viņa ģimene ir izveidojusi daudzu gadu garumā.
Te ir vienuviet vairāk nekā 600 dažādu orhideju, kuras sevi viskrāšņāk parāda rudenī. Tomēr skolēniem vissatraucošākā būs tikšanās ar eksotiskajām radībām, kas vēl sastopamas tikai zooloģiskajos dārzos – ar ūdens drakoniem, čūskām, iguānām, putnu zirnekļiem, sarkanausu bruņurupučiem, Madagaskaras šņācējtarakāniem, Āfrikas melnajiem circeņiem, Jemenas hameleoniem, gekoniem. Pļavā ciemiņus gaida draudzīgi Šetlandes poniji.
"Brieži", Apgulde, Naudītes pagasts, tālr.+371 26411428

Ja patīk dzīvnieki, tad arī lauku sēta "Ozoliņi" Penkules pagastā būs pareizā izvēle. Melbāržu ģimene te ir izveidojusi minizoo. Apmeklētāji var iepazīties ar ziņkārīgajām kazām un pundurkaziņām, ar trušiem, aitām un jēriem, sadraudzēties ar zirgu meiteni Repliku. Vienmēr uzmanības centrā grib būt atraktīvā pundurēzelīte Soņa. Kopā ar ēzelīti aplokā ganās viņas draudziņš – ponijs Džokers, kurš ir apmācīts doties izjādēs ar bērniem.
"Ozoliņi", Penkules pagasts, tālr. +371 26424368

No Dobeles var doties arī Krimūnu virzienā. Zemnieku saimniecība "Rūķīšu tēja" ir Latvijā lielākā  ārstniecības augu audzētāja un zāļu tēju ražotāja. Ekskursijas laikā varēs uzzināt, kā tiek audzēti ārstniecības augi, kā tos ievāc un žāvē tējām. Šeit tējas var arī nodegustēt un garšīgākās iegādāties. Nesen pie ražotnes izveidotajā Iepazīšanās dārzā iespējams tuvāk aplūkot un izpētīt arī citus ārstniecības augus un sasveicināties ar milzu Rūķīti.
"Rūķīši", Krimūnu pagasts, tālr. +371 29263846

Ražotnes apmeklējumu var apvienot ar aktīvu atpūtu Skolas parkā pie Krimūnu pamatskolas. Te izveidota izziņas un sajūtu taka "Ciemos pie dižskabārža". 400 m garo taku izejot basām kājām, tiks izbaudīts oļu, čiekuru, zīļu, smilšu un citu dabas materiālu pieskāriens pēdām. Grupas var iziet taku gida pavadībā, veicot dažādus interaktīvus uzdevumus.

Pērn parkā tika atklāta Latvju zīmju aleja. Takas galā pie dižā dižskabārža uzstādītas desmit latviešu rakstu zīmes. Katrai zīmei klāt ir informācija par tās nozīmi. Mazliet tālāk izveidotais Iepazīšanās dārzs aicina iepazīt kokaugu daudzveidību.  Kokus papildina puķu stādījumi, ērti atpūtas soliņi, šūpoles un milzu stabule.

Daudz piedāvājumu ceļotājiem ir Bērzes pusei.

Kārļa Ulmaņa dzimtās mājas "Pikšas" kā neliela sala svinīgi sēž Zemgales līdzeno lauku viducī. Te ir piedzimis un uzaudzis nākošais Latvijas valsts ministru prezidents Kārlis Ulmanis. Ciemošanās "Pikšās" būs gan interesanta vēstures stunda, gan arī iepazīšanās ar 20.gs. 30.gadu modernu Zemgales lauku sētu.
Skolēniem un ģimenēm muzejs ir sagatavojis izzinošas nodarbības.

1.- 4. un 5.- 8. klašu skolēni tiek aicināti uzzināt maizes izcelsmes vēsturi un nozīmi, iepazīsties ar darba procesiem, darbarīkiem, graudu šķirnēm un maizes veidiem.

Programmas "Tēva sētā jauki bij'" ietvaros 1.- 4. klašu skolēni var iepazīsies ar darbiem, darba rīkiem un sadzīvi Zemgales lauku sētā pagājušajā gadsimtā. Pēc muzeja apskates bērni gida pavadībā var aizpildīt darba lapu "Kārlēna pagalmā". Muzeja plašajā teritorijā ir ierīkots bērnu rotaļu laukums, atpūtas vieta ar galdu, soliem un ugunskura vieta, kur var uzcept desiņas.
"Pikšas", Bērzes pagasts, tālr. +371 29364230, +371 26670812

Ja gribas satikties arī ar lauku sētas blējošiem, kladzinošiem iemītniekiem, jāiebrauc turpat netālu esošajā lauku sētā "Kukšas". Te mīt kazas, aitas, pūkaini truši, nutrijas un daudzveidīga putnu saime – tītari, vistas, baloži, zosis. Vairāk par katru sētas radībiņu jums pastāstīs un uz jautājumiem atbildēs saimnieki Jolanta un Jānis Mežciemi.
Bērzes pagasts, tālr. +371 20424267

Lauku mājās "Lejnieki", kur saimnieko Baužu ģimene, Bērzes upes krastā ir izveidots neparasts dārzs ar puķu, garšaugu kolekcijām, vīnogulāju aleju un mākslīgo purviņu. Skolēni te var uzzināt, kā aug lini, rudzi, kā briest melones. Ziemā, kad dārza darbi beigušies, saimnieks Haralds ķeras klāt pie koka bluķiem, un, skat, vasarā dārzu jau izrotā koka lelles un rūķi, Lutausis, draisks rukšu pāris. Saimniece Skaidrīte ir tautas daiļamata meistare, viena no čaklākajām un prasmīgākajām cimdu adītājām Latvijā. Viņa parādīs savu vairāk nekā 170 pāru lielo cimdu kolekciju.
"Lejnieki", Bērzes pagasts, tālr. +371 22308565

Bērzes pusē noteikti jāapmeklē arī vecās Bērzes dzirnavas, kas ir ievērojams tehnikas piemineklis. Celtas tālajā 1863.gadā, tās ir vienas no retajām dzirnavām Latvijā, kas vēl darbojas. Te joprojām tiek malti graudi, izgatavoti putraimi un grūbas. Turpat dzirnavās darbojas arī mazā hidroelektrostacija.

Grupām iepriekš piesakoties, ir iespējams apskatīt graudu malšanas procesus senajās lauku ūdens dzirnavās, iepazīt mazās HES uzbūves principus un darbību. Interesanta būs pastaiga līdz iespaidīgajam dzirnavu aizsprostam uz Bērzes upes.
Bērze, tālr.+371 26439106

"Apmeklēt Zebrus ezeru ir – atgriezties atpakaļ senā pagātnē. Spulgodama šī pagātne paceļas no ezera sirds un apdveš katru ar senlatvju dzīves burvību,"– ir jūsmojis rakstnieks Kārlis Ieviņš, romāna "Pie teiksmotā ezera" autors.  

Ezera pakājē snaudošajā Ezerlūķu pilskalnā senos laikos esot stāvējusi stalta senlatviešu pils. Otrpus ezeram kā zaļš kupris saskatāms Zebrenes Elku kalns, kur atradusies senču dievu pielūgšanas un upurēšanas vieta. Uz to no pilskalna ir vedis slepens Dievu jeb Priesteru ceļš – garš, akmeņains sēklis. Pa zemūdens ceļu priesteri briesmu brīžos ir steigušies rast patvērumu Ezerlūķu pils nocietinājumos. Mūsdienās šo ceļu izmantojot meža zvēri.

Kad ir nokāpts no pilskalna, var doties ekspedīcijā pa taciņu gar ezera krastu, pametot skatu arī uz neparasti stāvo krasta krauju. Ezera piekrastē no krasta augšējās kraujas izplūst ap 20 avotu un avotiņu. Daži no tiem tikai samitrina augsni tajā vietā, kur ūdens izplūst no pazemes, bet daži ieplūst ezerā kā čadīgi strauti.

"Latvijas Valsts Mežu" atpūtas vietā pie Zebrus ezera var iekurt ugunskuru speciāli ierīkotā vietā, uzspēlēt volejbolu vai uzkāpt putnu novērošanas tornī.

Atjaunotais Īles nacionālo partizānu bunkurs ir neparasta vieta, kas ļauj labāk izprast mūsu tautas vēsturi. Bunkuru varat izstaigāt arī paši, jo tas netiek slēgts ciet, taču pieredzējuša gida stāstījums noteikti ļaus labāk saprast traģiskos notikumus, kas te risinājās pirms 68 gadiem.  

Bunkurs ir atjaunots tieši tāds, kāds bija pirms saspridzināšanas 1949. gadā – gara, tumša eja ar papildu lūku vienā galā, telpu dzīvošanai – otrā, un pamatīgu guļbaļķu ieeju vidū. Pie bunkura uzstādīts Baltais krusts un piemiņas zīmes.

Baltijas valstīs lielāko bunkuru 1948.gadā Īles mežos izbūvēja apvienotās latviešu – lietuviešu grupas partizāni, lai turpinātu cīnīties pret padomju varu. 1949. gada 17.martā 24 partizāni, kas tobrīd atradās bunkurā, izcīnīja savu pēdējo kauju pret 760 vīru lielo Valsts drošības ministrijas jeb čekas karaspēku. Bojā gāja 15 partizāni, deviņi tika sagūstīti un kopā ar atbalstītājiem izsūtīti uz Sibīriju.
Zebrenes pag., tālr. +371 26136682

Populārākais tūrisma objekts Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē  piedāvā vides  izziņas nodarbības Zaļajā klasē. Nodarbībās iespējams iepazīt visdažādākās tēmas par un ap mežu atbilstoši skolēnu vecumposmam, piemēram, "Koksnes taka", "Meža dzīvnieku taka", "Meža draugu un "nedraugu" taka". Vecākajām pamatskolas klasēm un vidusskolai piedāvā arī praktisku darbu grupās un darba lapas. 

Pamatmaršruts parkā 

Ekskursiju uzsākam pie dabas parka Informācijas centra, tad varam doties uz  Anneles brīnumu valstību Iršu dārzu, kur „sasveicināmies” ar Anneles koka skulptūriņām un no skatu platformas aplūkojam skaisto Tērvetes upes senleju, ceļojumu turpinām pa Sēņotāju un Anneles takām, līdz nonākam Rūķu sētā (te ir kafejnīca “Bodīte” un WC) ciemojamies pie rūķiem, izstaigājam Rūķu ciematiņu, aiz kura atrodas Koka skatu tornis. Turpat līdzās izvietots Anneles dzīvnieku dārzs , kurā var pabarot un samīļot trušus, kaziņas, aplūkot vistu un nutriju dzīvi ( atsevišķa samaksa - 1.5 eur/pers. bēŗnu un skolēnu grupām, 2 eur/pers; 6 eur/ģimenes biļete). Aiz līdzās esošā Anneles kalna - jaunā Rūķu pilsēta Čiekure.

Tālāk pa Zvaigžņu taku vai Sprīdīša taku dodamies uz Pasaku mežu – te uzkāpjam kalnā pie Meža ķēniņa, kuram aiz muguras vijas taciņa uz Raganu silu, paciemojamies pie Sila Raganiņas un dodamies uz Atrakciju laukumu (te ir kafejnīca “Lutauša galds” un WC). Esam soļojuši apmēram 4 km un pavadījuši 3 stundas. Te paies vēl vismaz stunda – jāizmēģina Sprīdīša un Lutauša šķēršļu trases, jāietur pikniks vai jāuzkavējas kafejnīcā.  Atpakaļ varam doties ar Pasaku bānīti vai turpināt ceļojumu pa Tērvetes upītes otru krastu – apciemot Sprīdīti un Lutausi, Veco priežu parku. Šķērsojot Tērvetes upīti pa Lielmātes tiltu, pamazām nonākam  atpakaļ uz Informācijas centru.

Vēl iesakām izstaigāt Meža mātes taku, kas vijas visapkārt Pasaku mežam. Te izvietoti bērniem paredzēti mācību stendi ar zīmējumiem un informāciju par dzīvniekiem, augiem, sēnēm un procesiem dabā, kā arī Velēnu vecīša valstība, Lolitas brīnumputna birzs, Sīkstuļa būda. Drosmīgākajiem iesakām izmēģināt Laimīgās zemes Gaisa takas , kur izvietotas virvju trases un trošu nobrauciens, to šķērsojam pieredzējušu instruktoru vadībā.

Otrpus šosejai  izmēģināt spēkus  var Tērvetes Tarzāna parkā  ar kokos izveidotām deviņām dažādu grūtības līmeņu trasēm ar vairāk nekā 100 šķēršļiem, piemērotām visām vecuma grupām un fiziskās sagatavotības līmeņiem. Aktīvās atpūtas cienītājiem pieejamas divas zaļās, divas zilās, viena sarkanā un viena melnā trase. Trases atrodas no 1 līdz 10 metru augstumā virs zemes. Turpat blakus atrodas Tērvetes Tīklu parks  , kas ietver visdažādākās aktivitātes, piemēram, koka namiņus, batutus, basketbola un bumbu laukumus, divu līmeņu klājus un tīklu tuneļus, un tas viss vidēji 6 metru augstumā virs zemes. Izzināt tropus aicina līdzās esošā Tērvetes Tauriņu māja. Apmeklētājiem ir iespēja sajusties kā tropos un aplūkot Āzijas, Dienvidamerikas un Āfrikas kontinenta tauriņu spārnu krāšņumu, uzzināt par tauriņu uzbūvi un dzīves ciklu, attīstību, raksturīgākajām iezīmēm un barošanās paradumiem. Tērvetes tauriņu mājas apmeklējuma laikā var iepazīties ar mitro tropu augu daudzveidību, iepazīt dažādu krāsu, formu un izmēru tauriņus, apskatīt bruņurupučus, putnus, zivis un citus tropu iemītniekus. 

Vecāko klašu skolēniem iesakām apmeklēt 12. gs.Tērvetes koka pili.  Pils četros stāvos ir iespējams aplūkot zemgaļu pilskalnu attēlus un piļu apjomu un izskata versijas, rotas, apģērbus, ieročus, sadzīves priekšmetus, mēbeles. Apskatāma zemgaļu valdnieka Viestarda vaska figūra un lielākā zobenu izstāde Latvijā. Otrpus ceļam rakstnieces Annas Brigaderes māja "Sprīdīši".  Te skolēniem interesantā veidā mājas saimniece pastāsta par rakstnieces dzīvi un daiļradi. Aplūkojamas rakstnieces istabas. "Sprīdīšu" apkārtne un māja bez lielām izmaiņām saglabājusies agrākā rakstnieces laika izskatā, trīs istabas un no Rīgas pārvestā darbistabas iekārta saglabājušās pilnībā. 

Vairāk par citu ekskursiju idejām, maršrutiem, apskates objektiem un kontaktiem –

Dobeles novada tūrisma informācijas centrā
 Baznīcas iela 8 (Dobeles Amatu māja), Dobele, LV-3701
Tālrunis: +371 28675118; +371 22007464
e-pasts: turisms@dobele.lv

Krāsainus un atklājumiem bagātus ceļojumus Dobeles novadā!