?!XJautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.
X
Jautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena Dobelē

14. jūnijs
Sv 11:00 - 15:00
Pie piemiņas akmens Stacijas ielā

 

14. jūnijā Komunistiskā genocīda upuru piemiņas vietā Dobelē atcerēsimies 1941. un 1949. gada deportācijas un pieminēsim upurus.

Šajā atceres dienā no plkst. 11.00 līdz plkst. 15.00 piemiņas vietā pie dzelzceļa pārbrauktuves būs apskatāma Tukuma muzeja ceļojošā izstāde “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”. Plkst. 12.00 notiks simboliska ceļojošās izstādes atklāšana ar Dobeles novada domes priekšsēdētāja Andreja Spridzāna un Dobeles Evaņģēliski luteriskās draudzes mācītāja Oskara Laugaļa piedalīšanos.

Izstādē ir atspoguļoti desmit reālu cilvēku un viņu ģimenes locekļu dzīvesstāsti. Vēstuļu autori ir Latvijas un Lietuvas inteliģences un zemniecības pārstāvji, kuri savas sabiedriskās darbības, pilsoniskās pozīcijas vai izrādītās pretestības dēļ nokļuvuši padomju varai nevēlamas personas statusā, apcietināti un sodīti pēc Otrā pasaules kara vai izsūtīti uz Sibīriju. Vēstules uz bērza tāss tapušas laikā no 1941. līdz 1965. gadam. Vēstules iekļautas UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

Paralēli izstādei skanēs dziesminieka Kaspara Dimitera radītās atskaņu dienasgrāmatas “Mātes Latvijas vēstule” lasījums aktiera Gundara Āboliņa izpildījumā.

Ir pagājuši 80 gadi kopš 1940. gada, kad notika Latvijas Republikas militāra okupācija ar tai sekojošu aneksiju, ko Baltijas valstu okupācijas ietvaros īstenoja PSRS. Šī ir dziļa un neizdzēšama rēta mūsu tautas vēsturē. Tikai gadu vēlāk, 1941. gadā no 13. uz 14. jūniju, notika Latvijas iedzīvotāju masveida deportācijas uz Krievijas soda nometnēm un piespiedu nometināšanas vietām, kur daudzi gāja bojā necilvēcīgos darba un dzīves apstākļos. Cilvēki mira no slimībām un bada. Šis ir viens no mūsu tautas tumšākajiem periodiem Latvijas vēsturē.

Deportācijas upuru piemiņas tradīcija aizsākās 80. gadu otrajā pusē un kļuva par vienu no Atmodas priekšvēstnešiem. Līdz ar Atmodu Latvijā sāka veidoties politiski represēto klubi un biedrības. Tāpat, kā citviet Latvijā, arī Dobelē tika izveidota atceres vieta ar piemiņas zīmi. Sākotnēji 1990. gada 14. jūnijā pie Dobeles stacijas ēkas tika atklāta plāksne ar uzrakstu “Tā sāpe ir mūžīga”. Vēlāk, 2002. gadā, grupai represēto dobelnieku radās doma par jaunas, redzamas piemiņas vietas izveidošanu pie Dobeles dzelzceļa pārbrauktuves. Ar Dobeles pilsētas pašvaldības finansējumu un daudzu cilvēku kopīga darba rezultātā 2005. gada 14. jūnijā tika atklāts piemiņas ansamblis 1941. un 1949. gada represijās cietušajiem un bojāgājušajiem..  

Pēc piemiņas dienas iepriekš minētā izstāde būs apskatāma Dobeles pilsētas kultūras namā līdz 18. jūnijam. Ieeja bez maksas.

 

Organizē: Dobeles pilsētas kultūras nams
Atbalsta: Dobeles novada pašvaldība
Notikuma vietā tiks fotogrāfēts vai filmēts. Foto un/vai video var tikti izmantoti nekomerciālos nolūkos.
Informācija: www.dobele.lvwww.kulturadobele.lv

Informāciju sagatavoja:
Linda Rēdliha, 
Dobeles pilsētas kultūras nama pasākumu producente
Tālr. +371 25488434
E-pasts linda.redliha@dobele.lv