?!XJautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.
X
Jautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.

Hildas Vīkas akvareļu izstāde

29. maijs - 19. septembris
O-P 11:00-18:00
S 11:00-16:00
Dobeles Novadpētniecības muzejā, Brīvības ielā 7

Dobeles Novadpētniecības muzejā no 29. maija līdz 19. septembrim apskatāma mākslinieces Hildas Vīkas (1897-1963) akvareļu izstāde.

Hilda Vīka ir spilgta personība latviešu glezniecībā, bet tomēr līdz galam  nenovērtēta un nepieņemta. Muzeja veidotajā izstādē redzami H.Vīkas akvareļi: darbi no 20. gs. 30. gadiem, kuros atklājas mākslinieces talanta uzplaukums, interese par dievturību- mitoloģizētas ainas (romantizēti folkloras tēli: Dievs, Laima, Māra un citas dievības),  tēlaini sižeti. Akvareļos saskatāmi eksotiski, dekoratīvi un ornamentālistiski elementi, jūtams vieglums, rotaļīgums un pat sievišķīga koķetērija.

Kā pretstats ir  atšķirīgie 20. gs. 50. - 60. gados tapušie darbi, kuros jaušama autores personiskā sāpe, ilgas un izmisums. 1944. gadā  vīru rakstnieku Viktoru Eglīti (1877-1945) denuncēja un apcietināja. Padomju varas gados sākās jauns posms mākslinieces dzīvē:  viņa tika noliegta, taču vēlāk nepamatoti aizmirsta. Akvareļos parādās jaunas, vientuļas un trauslas sievietes tēls, kura strādā lauku darbus vai gremdējas pārdomās un ilgās. Gleznu sižetos ienāk lauku un pilsētu sadzīves skati.

Akvareļos var ieraudzīt H.Vīkas rokrakstu: smalkas detaļas un otu līnijas, viņas iecienītākos toņus- no maigi gaišzila līdz pat tumši violetam, no gaišpelēka līdz  samtaini zaļganam. Te sastopama plaša formu un krāsu bagātība.

Mākslas zinātnieks Jānis Kalnačs par H.Vīkas darbiem raksta: “Darbos valda klusums, ko piepilda toņu salikumu un noskaņu nianses. Tajos vienkāršība nereti pārtop elegancē. H.Vīkas gleznas ir neslēpti skaistas (arī krāšņas puķes, smalki darinātas lietas), bet šis skaistums bieži vien patiesi skumjš” (H.Vīkas glezniecības izstādes katalogs, Valmiera, 1985. gads).

Izstāde veidota no Ingrīdas Frickausas privātkolekcijas.

Informāciju sagatavoja:
Baiba Ļipņicka,
Projektu vadītāja
Dobeles Novadpētniecības muzejs
Brīvības iela 7, Dobele, LV-3701
tālr. 63721309, 63700181
www.dobelesmuzejs.lv

Apmeklējot muzeju, aicinām būt atbildīgiem par savu un apkārtējo veselību, ievērot sociālās distancēšanās pasākumus un sanitārā protokola nosacījumus!

Aicinām visus iedzīvotājus ar akūtām elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi) ievērot mājas režīmu un nedoties uz muzeju.