?!XJautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.
X
Jautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.

Gleznu cikls “Māksliniecei Hildai Vīkai 120”

02. janvāris - 04. marts
O-P 11.00 - 18.00
S 11.00 - 16.00

Mākslinieces Hildas Vīkas jubilejas gads

Dobeles Novadpētniecības muzejs 2017.gadu velta izcilai māksliniecei un savdabīgai personībai Hildai Vīkai, kurai šogad novembrī 120. jubileja.
Katru mēnesi muzejā būs apskatāma viena H.Vīkas glezna no muzeja krājuma. Janvārī muzejā apskatāma glezna “Saruna”, februārī -  “Vecāmāte ar mazdēlu”, martā - "Hildas Vīkas mamma". Novembrī muzejā būs jubilejas izstāde, kurā paredzēts izlikt muzeja krājumā esošos mākslinieces darbus. Izstādē redzamie darbi tapuši galvenokārt 20.gs. 30.-40.gados.
No 1930. līdz 1960. gadu sākumam Hildas Vīkas dzīve saistīta ar Dobeli. 1930.gados brālis Valdis Vīks uz bijušās Tīmaļu māju zemes uzcēla māsai nelielu māju ar darbnīcu- “Valdoņus”. Šeit māksliniece pavadīja vasaras gleznojot un rakstot. Māja gājusi bojā ugunsgrēkā. No 1988. gada Dobelē ir Hildas Vīkas iela.
Visa gada garumā būs iespējams iepazīt un izpētīt  H.Vīkas mākslinieces talantu. Dobeles novads var lepoties, ka Dobeles Novadpētniecības muzejā glabājas nenovērtējama mākslinieces gleznu kolekcija.  Gleznas ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ir restaurētas.
Hilda Vīka dzimusi 1897. gada 5. novembrī Vecrīgā. Tēvs Otto Vīks latvietis (dzim. Irlavas pagastā), māte Elvīne, pēc tautības vāciete, cēlusies no sabiedrisko darbinieku Blosfeldu dzimtas (dzim. Dobelē). Mākslinieces pirmā personālā izstāde notiek 1933. gadā Rīgas pilsētas mākslas muzejā. Hildas Vīkas gleznu un zīmējumu attēli tiek reproducēti presē un žurnālos. Tieši ar savas mākslas sirsnību un cildenumu māksliniece iekaroja skatītāju atzinību. Hilda Vīka  sāk rakstīt dzejoļus, stāstus un romānus.
Strādājusi eļļas un akvareļa tehnikā, izstādījusi arī zīmējumus. Gleznojusi Ķīpsalas un Zunda kanāla ainavas, Dobeles apkaimi, pašportretus, aktus, portretus, klusās dabas. Ilustrējusi arī Viktora Eglīša literāros darbus.
Visai daiļradei piemīt romantiska teiksmainība, neikdienišķība. Mākslā tāpat kā literatūrā, Vīka izmantojusi autobiogrāfiskus motīvus, kas saplūst ar iztēli. Vīra, literāta Viktora Eglīša, ietekmē H.Vīka pievērsusies dievturībai, darbos parādās mitoloģizētas ainas. Kopumā viņas daiļradē atklājas romantiski noskaņota, idealizēta, reizēm sentimentāla un pašpietiekama sievietes pasaule, kurā bieži vien noteicošais ir subjektīvais redzējums.
Hilda Vīka mirusi 1963. gada 14. februārī, apbedīta Rīgā, Meža kapos.

Informāciju sagatavoja:
Baiba Ļipņicka,
DNM projektu vadītāja
tālr.63721309