?!XJautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.
X
Jautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.

Dobeles atbrīvošanas piemineklim - 80

20. septembris - 21. septembris
P 10:00
Sv 19:00
Pie Dobeles Atbrīvošanas pieminekļa

2020. gada 20. un 21. septembrī atzīmēsim Dobeles atbrīvošanas pieminekļa 80. gadskārtu, kopš tā atklāšanas Dobelē, un 24. gadskārtu kopš otrreizējās atjaunošanas.

Dobeles atbrīvošanas piemineklis ir kļuvis par Latvijas trešās atmodas un Dobeles simbolu. Pirmo reizi Dobeles atbrīvošanas pieminekli svinīgi atklāja 1940. gada 9. jūnijā, tagadējo Brāļu kapu vietā, paralēli Brīvības ielai. Tas bija pēdējais uzvarai un brīvībai atklātais piemineklis neatkarīgajā Latvijā. Piemineklis pastāvēja vien 10. gadus, līdz tas tika uzspridzināts pēc padomju iestāžu rīkojuma, jo neatbilda tā laika ideoloģijai. Vēlāk, 1988. gada 21. jūlijā ar Dobeles iedzīvotāju un aktīvistu ierosmi un drosmi nolēma iznīcināto pieminekli atjaunot. Piemineklis tika atjaunots par dobelnieku ziedojumiem. Otrreiz piemineklis tika atklāts 1996. gada 21. septembrī pēc tēlnieka Kārļa Zemdagas sākotnējās ieceres. Atjaunoto pieminekli veidoja tēlniece Inta Berga un akmeņkalis Libērijs Peļņa.

20. septembrī plkst. 19.00 pie Dobeles atbrīvošanas pieminekļa norisināsies  svinīgs atceres brīdis ar aizlūgumu, himnu, ziedu nolikšanu un īpaši šim notikumam iestudētu laikmetīgās dejas izrādi.

Svinīgajā atceres brīdī piedalīsies - Dobeles Evanģēliski luteriskās draudzes mācītājs Oskars Laugalis, Dobeles novada domes priekšsēdētājs Andrejs Spridzāns un pašvaldības pārstāvji, 51. kājinieku bataljona karavīri un pieminekļa otrreizējās atjaunošanas aktīvisti, tā laika Kultūras fonda Dobeles kopas pārstāvji.

Par godu pieminekļa apaļajai gadskārtai, Dobeles pilsētas kultūras nams dobelniekiem ir sarūpējis speciāli šim notikumam režisētu skaņas, gaismas un kustību jauniestudētu izrādi. Jauniestudējums taps laikmetīgās mākslas dejas teātra - kompānijas “Stars’ Well”, aktiera, multimākslinieka Edgara Lipora vadībā.

21. septembrī, turpinot tradīciju, Dobeles un Dobeles novada iedzīvotāji tiek aicināti Dobeles atbrīvošanas pieminekļa pakājē veidot ziedu paklāju. Ziedu paklāja veidošanā piedalīsies Dobeles novada pirmskolas izglītības un Dobeles novada izglītības iestādes. Kā veltījumu pieminekļa apaļajai jubilejai un tā atjaunošanai, katra pirmskolas izglītības un izglītības iestāde sniegs īpašu sveicienu.

No plkst. 10.00 ziedu paklāju veidos Dobeles pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi ar pedagogiem, savukārt no plkst. 12.00 ar Dobeles novada izglītības iestāžu audzekņiem un pedagogiem.

Pasākuma apmeklētājiem tiks piedāvāti “Meistariņš” gaismas galdi ar  koka puzlēm lieliem un maziem.

Pasākumu rīko:
Dobeles pilsētas kultūras nams sadarbībā ar Dobeles novada Izglītības pārvaldi

Pasākumu atbalsta: 
Dobeles novada pašvaldība

Informācija par pasākumu:
www.dobele.lv, www.kulturadobele.lv

Informāciju sagatavoja:
Dobeles pilsētas kultūras nama
pasākumu producente Linda Rēdliha
Tālr. +371 25488434, e-pasts linda.redliha@dobele.lv