?!XFragen und Feedback
Image CAPTCHA
Geben Sie die im Bild gezeigte Zeichenfolge ein.
X
Fragen und Feedback
Image CAPTCHA
Geben Sie die im Bild gezeigte Zeichenfolge ein.

“Pikšās” tiks atklāta Gražinas Ulmanes akvareļu izstāde “Saruna ar sevi”

15.09.2020

Sestdien, 19. septembrī, pulksten 12.00 Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā “Pikšas” tiks atklāta GRAŽINAS ULMANES akvareļu izstāde “Saruna ar sevi”.

Netālu no muzeja ir mājas ‘’Pikšas’’. Tur vairākas istabas aizņem gleznas.  Tās savietotas cita pie citas, un līdzās Gunāra Ulmaņa ainavu redzējumam, par kuru Gražina teic, tās atainotas skarbas un kaujnieciskas, ir viņas dabā ieraudzītais ziedu motīvs, sievišķīgais maigums un krāsu daudzveidība. Līdzīgi kā tas ir dzīvē, kur mijas vīrišķīgi stiprais tvēriens un sievišķīgi trauslās nianses.

Gražinas Ulmanes dzimtene ir Lietuva. 1948. gada 24. maijā, kad Gražina bija bērns, ģimeni izsūtīja.  Tādēļ daudzi gadi ir aizvadīti Krievijā, kur viņa iepazinās ar latvieti Gunāru Ulmani (1935-2017) un izveidoja ģimeni. Abus vienoja arī māksla.

Krasnojarskas Valsts Pedagoģiskajā institūtā Gleznošanas un grafikas fakultātē Gražina Ulmane ieguva pedagoģisko izglītību, darba gadus aizvadīja Krasnojarskā, vidusskolā pasniedzot rasēšanu un mākslas skolā mācot mākslas teoriju.  Aizvadītā gadsimta astoņdesmito gadu beigās, ģimenei pārceļoties uz Latviju, darba gadi pedagoģijā aizvadīti arī vispārizglītojošajā vidusskolā Rīgā. 

Izstādē apskatāmie akvareļi tapuši gan Krasnojarskā, gan Latvijā un Lietuvā, gan Šveicē.

“Gleznojot it kā sarunājos ar sevi”, par laiku, kas vadīts pie molberta, teic Gražina Ulmane un vēl piebilst, ka, paveroties visapkārt, var ieraudzīt tik daudz skaista - vai tie ir ziedi, ko kāds ir dāvinājis, vaiskats pa logu, vai saullēkts vai saulriets, vai mākoņi, kas peld gan kā kuģi - rāmi un lēni, gan atgādina auļojošus zirgus vai draudīgas uguns liesmas.

Tas viss saskatāms Gražinas Ulmanes akvareļos. Tomēr, neskatoties uz to, ka viņas pirmie zīmējusi tapuši pirms vairākiem gadu desmitiem, izstādē darbi skatāmi pirmo reizi.

Atklāšanas pasākumā piedalīsies darbu autore, ar muzikālu sveicienu to bagātinās dobelnieka Raimonda Bulmera ģimene. Aicināti visi interesenti!

Baiba Pole,
Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja “Pikšas”
speciāliste pētnieciskajā darbā
Autores foto