?!XFragen und Feedback
Image CAPTCHA
Geben Sie die im Bild gezeigte Zeichenfolge ein.
X
Fragen und Feedback
Image CAPTCHA
Geben Sie die im Bild gezeigte Zeichenfolge ein.

Gadiem krātie mirkļi Gražinas Ulmanes pirmajā gleznu izstādē

21.09.2020

19. septembrī svinīgā pasākumā Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā “Pikšas” atklāja GRAŽINAS ULMANES gleznu izstādi “Saruna ar sevi”.

Sarīkojumā piedalījās gleznu autore, Dobeles novada domes priekšsēdētājs Andrejs Spridzāns, deputāts Viktors Eihmanis, mākslinieces draugi un kaimiņi, ar muzikālu priekšnesumu visus priecēja dobelnieka Raimonda Bulmera ģimene – tētis un meitas Anna un Elizabete.

Gražina Ulmane ir dzimusi Lietuvā. Bērnībā viņas ģimene tika izsūtīta. Svešumā viņa iepazinās ar latvieti Gunāru Ulmani (1935-2017), izveidoja ģimeni, kura aizvadītā gadsimta astoņdesmitajos gados atgriezās Latvijā. Gunāra Ulmaņa misija bija izveidot Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeju “Pikšas”, Gražinas -, kā intervijā laikrakstā ‘’Zemgale’’ sacījusi viņa pati, - “būt kopā ar vīru priekos un bēdās”.

Lai arī Gražinas Ulmanes darbi tapuši vairāku gadu desmitu laikā, izstādē tie apskatāmi pirmo reizi. Tāpēc izstādes atklāšana bija saviļņojošs brīdis gan māksliniecei, gan viņas talanta cienītājiem.

Izstādes atklāšanas pasākumā, uzrunājot un sveicot Gražinu Ulmani, Andrejs Spridzāns neslēpa, ka, saņemot ielūgumu uz šo pasākumu, bijis pārsteigts, jo, lai arī mākslinieces ģimeni pazīst jau ilgāku laiku, nav zinājis par viņas talantu.

Savukārt muzeja vadītāja Ilga Ķipsne, atceroties, kā tapa izstāde, atklāšanas pasākumā visiem pastāstīja: “Jau šā gada sākumā uzrunājām Gražinu Ulmani, rosinot izveidot viņas darbu izstādi. Kad bijām jau tik tālu, ka nu varētu sākt strādāt pie gleznu izlikšanas muzejā, sākās pandēmija. Var sacīt, ka viss notiek tā, kā tam jānotiek. Tad īsti nebija skaidrības, kā gleznas pasniegt skatītājam – muzejā trūka rāmju, kur akvareļus ievietot. Kamēr mūs visus ierobežoja pandēmija, biedrība “Kodols 2019”, kas darbojas cieši kopā ar muzeju, uzrakstīja projektu un Dobeles novada pašvaldības Kultūras un sporta pārvaldes izsludinātajā projektu konkursā ieguva atbalstu rāmju iegādei. Tā, visiem sadarbojoties, tagad varam atvērt izstādi un skatīt gleznas, kas atklāj mākslinieces pasaules redzējumu, izjūtas un viņas dzīves mirkļu noskaņojumu.
Kārtojot izstādi, klusībā pie sevis domāju – “katram Rainim ir sava Aspazija”. Tā arī Gunāram – Gražina. Kamēr viņš saņēma ziedus un uzslavas par savu veikumu, savām gleznām, tikmēr Gražina viņu atbalstīja, vārīja zupu un sagaidīja mājās, vien klusās vakara stundas vai agros rītus veltot sev – gleznojot. Dažām gleznām otrā pusē ir teksts, kas ir neliela daļa no tā brīža vai tās dienas izjūtām, notikumiem, bet otrā pusē – gleznojums. Tieši tādēļ šodien dāvinām viņai papīru, krāsas un otas un vēlam gleznot, lai sievišķība ir izstāstīta un atklāta gleznās."

“Paldies, ka atbalstījāt Gunāru un viņa atgriešanos Latvijā! uzrunā sacīja Andrejs Spridzāns. “Šajā dzīvē nekas nenotiek tikai tāpat vien. Arī šīs izstādes tapšana ir likumsakarīgs turpinājums ilgam laika posmam, kas stāsta par skaistām un labām norisēm cilvēka dzīvē. Tas labais ir jārāda arī citiem. Jo vairāk un biežāk mēs to darīsim, jo labāka un skaistāka taps pasaule mums visapkārt.”

Baiba Pole,
Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja “Pikšas”  speciāliste pētnieciskajā darbā
Autores foto