?!XJautājumi un ierosinājumi
X
Jautājumi un ierosinājumi
?!XPieteikt problēmu
Lai operatīvi novērstu iedzīvotāju konstatētās problēmas Dobeles novada pilsētā un ciematos, Jums ir iespēja par to informēt pašvaldības operatīvos dienestus, piemēram, par bojātu ielu apgaismojumu, bojātu ielu infrastruktūru, vandālismu vai nekārtībām ap atkritumu konteineriem.
X
Lai operatīvi novērstu iedzīvotāju konstatētās problēmas Dobeles novada pilsētā un ciematos, Jums ir iespēja par to informēt pašvaldības operatīvos dienestus, piemēram, par bojātu ielu apgaismojumu, bojātu ielu infrastruktūru, vandālismu vai nekārtībām ap atkritumu konteineriem.

Dobeles muzejā notiks Hildas Vīkas darbu izstāde un konference

10.11.2017

Dobeles Novadpētniecības muzejā no 2017. gada 7. novembra līdz 2018. gada 27. janvārim apskatāma mākslinieces Hildas Vīkas darbu izstāde. Novembris ir mākslinieces Hildas Vīkas dzimšanas mēnesis - 5. novembrī viņai aprit 120.

Jubilejas izstādē Dobelē apskatāmi Hildas Vīkas darbi no Dobeles Novadpētniecības muzeja krājuma - eļļas darbi, akvareļi, zīmējumi literāriem darbiem. Apkopotas arī muzeja krājumā esošās Hildas Vīkas fotogrāfijas, kas redzamas digitāli.

Darbs pie izstādes aizsākās jau 2011.gadā, kad ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu restaurētas 15 gleznas. 2012. gada beigās gleznu kolekcija tika papildināta ar nozīmīgu dāvinājumu. 2014.gadā tika realizēts otrs projekts: ar VKKF un Dobeles novada pašvaldības atbalstu restaurētas lielākā daļa no jauniegūtajām  gleznām. Līdz 2017.gadam visiem darbiem veikta ierāmēšana un rāmju nomaiņa.  Realizējot šos projektus, veicināta nozīmīga ne tikai Dobeles novada, bet arī Latvijas kultūras mantojuma saglabāšana un atjaunošana, saglabāts unikāls un sabiedrībai pieejams Hildas Vīkas darbu mantojums Dobeles Novadpētniecības muzejā.

Mākslas zinātniece Ināra Ņefedova par mākslinieci rakstījusi: “Hildas Vīkas glezniecība ir tik savdabīga parādība latviešu mākslā, ka to nevar ievietot noteiktos rāmjos. Viņai mākslā nav priekšteču un nav arī sekotāju, jo tā pasauli uztvert var tikai viņa, to krāsu izjust var tikai viņa. Kā spožs, eksotisks zieds māksliniece stāv savrup, un mēs šodien varam tikai apbrīnot viņas izjūtā padziļināto pasaules skatījumu un reizē nedaudz naivo primitīvismu, viņas ārkārtīgo smalkumu un, kaut reāli neiespējamo, tomēr mākslinieciski pilnīgi pārliecinošo fantāziju.”

Lai popularizētu Hildas Vīkas mantojumu, Dobeles Novadpētniecības muzejs pasludinājis 2017.gadu par mākslinieces Hildas Vīkas gadu. Ir izdots A4 formāta sienas kalendārs 2017.gadam ar Hildas Vīkas gleznu reprodukcijām, katra mēneša glezna apskatāma muzejā. Sadarbībā ar rakstnieku un H.Vīkas ārstu Jāni Liepiņu 2017.gadā izdots gleznu un fotogrāfiju albums “Hilda Vīka Dobelē un Rendā”. Muzeju nakts ietvaros Dobeles Novadpētniecības muzejā notika albuma atvēršana, bet 5.spetembrī Rīgā bija grāmatas prezentācija un H.Vīkas mīlas dzejoļu pēcpusdiena. Šobrīd noris darbs pie pastkaršu komplekta izdošanas, kurās būs redzamas H.Vīkas darbu reprodukcijas.

2017.gada 9. un 10. novembrī notiks  divu dienu starpdisciplināra zinātniskā konference par Hildu Vīku “No visa bēgu un pēc visa ilgojos”, ko rīko Neatkarīgais pētījumu institūts, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Rakstnieku savienība, LU HZF Feministica Lettica un Dobeles Novadpētniecības muzejs. 9. novembrī tā notiks Rīgā, Eiropas Savienības mājā, 10.novembrī Dobeles Novadpētniecības muzejā.

Rīgā 9. novembrī ar lasījumiem piedalīsies Zita Kārkla, Agija Ābiķe-Kondrāte, Austra Celmiņa-Ķeirāne, Līvija Baumane-Andrejevska, Anna Pūtele, Maija Krekle, Jānis Liepiņš. Pēcpusdienas diskusijā piedalīsies Ausma Cimdiņa, Jānis Liepiņš, Lija Brīdaka, Ingrīda Frickausa, Ligita Bībere, Vera Vāvere. 

Vakarā krogā “Zobens un Lemess” norisināsies interaktīvs aktrises un režisores Ingas Tropas Hildas Vīkas mīlas dzejoļu lasījums.

Dobelē 10. novembrī ar referātiem uzstāsies Sandra Ratniece, Kristīne Mateja, Saiva Kuple, Signe Pucena, Inese Zandere, Elīna Skujiņa, Karīna Eglīte-Miezīte, Ināra Bula.

Izstādes “Hilda Vīka. Es pati” atklāšana Dobelē notiks pirms konferences 10. novembrī plkst. 12.00. Izstādes moto: “Bet savu likteni es pati veidojusi, kā cietā akmenī tā tēlu iecirtusi…”.

 

Informāciju sagatavoja:
Baiba Ļipņicka,
DNM projektu vadītāja
tālr.63721309